Wzorzec


Wygląd ogólny:
Staffordshire Bull Terrier jest psem gładkowłosym. Powinien wykazywać wielką siłę w stosunku do swego wzrostu, być muskularnym, ale jednocześnie aktywnym i zręcznym zwierzęciem.

Charakterystyka:
Swojej historii zawdzięcza współczesny Staffordshire Bull Terrier nieposkromioną odwagę, wielką inteligencję i wytrzymałość. Cechy te idą w parze z uczuciowością i przywiązaniem do przyjaciół, zwłaszcza do dzieci. Jego spokój, jeżeli pies nie jest w akcji, oraz stateczny i wierny charakter czynią zeń doskonałego psa wszechstronnie użytkowego.

Temperament:
Śmiały, nieustraszony, można na nim w pełni polegać.

Głowa i czaszka:
Krótka, głęboka z szeroką czaszką. Mocno zaznaczone mięśnie policzkowe, wyraźny stop, krótka kufa, nos czarny.

Oczy:
Ciemne są preferowane, ale mogą, w pewnej mierze, harmonizować z barwą maści psa. Są one okrągłe, średniej wielkości, osadzone w taki sposób, aby pies patrzył na wprost.

Uszy:
Noszone w płatek róży lub półstojące, nieduże. Uszy całkowicie stojące lub całkiem wiszące są wadą.

Uszy:
Noszone w płatek róży lub półstojące, nieduże. Uszy całkowicie stojące lub całkiem wiszące są wadą.

Pysk:
Wargi zwarte i czyste. Szczęki mocne, duże zęby z doskonałym, prawidłowym i pełnym zgryzem nożycowym

Szyja:
Umięśniona, raczej krótka, o prostej linii, stopniowo rozszerzająca się w kierunku ramion.

Kończyny przednie:
Są proste, o mocnzm kośccu, dość szeroko rozstawione, o dobrze związanych łopatkach, nie wykazują pod żadnym względem znaków słabości w rejonie nadgarstka i śródręcza. Poczynając od śródręcza łapy zwrócone są lekko na zewnątrz.

Tułów:
Powinien być zwarty o równej górnej linii. Szeroki front, głęboka klatka piersiowa, żebra dobrze wysklepione. Dobrze umięśniony.

Kończyny tylne:
Powinny być dobrze umięśnione. Stawy skokowe niskie, kolana dobrze ukątowane. Kończyny tylne oglądane z tyłu powinny być równoległe.

Łapy:
Silne, średniej wielkości, mocno stojące. U psów o jednolitej szacie paznokcie powinny być koloru czarnego.

Ogon:
Średniej długości, nisko osadzony, zwężający się ku dołowi i noszony raczej nisko. Nie powinien być zbytnio podwinięty. Jego kształt można porównac do ramienia pompy z dawnych czasów.

Ruch:
Swobodny, zwinny i mocny, oszczędny w wysiłku, nogi poruszające się równolegle, patrząc zarówno od frontu, jak i od tyłu. Dostrzegalny napęd tylnych kończyn.

Sierść:
Włos gładki, krótki, przylegający do skóry.

Maść:
Czerwona, płowa, biała, czarna lub błękitna, a także łaciata w którymś z podanych wyżej kolorów. Może także być pręgowana. Maści czarna podpalana oraz wątrobiana nie powinny być poszukiwane.

Wielkość:
Waga: psy - 12,5 do 17 kg (28-38 lbs), suki - 11 do 15,5kg (24-34 lbs).
Pożądana wysokość (w kłębie) to 35,5 do 40,5 cm (14-16").
Wysokość powinna być odpowiednia do wagi psa.

Wady
Obniżają ocenę zalenie od stopnia ich wyrażenia: oczy jasne, oprawa oka różowa, ogon zbyt długi lub zbyt zakręcony; niezgodność z limitami wzrostu i wagi; uszy całkowicie obwisłe lub stojące; przodozgryz lub tyłozgryz. Psy, mające którąś z wymienionych niej wad, nie mogą być nagradzane: rożowy nos, znaczny przodozgryz: kiedy szczęka dolna jest tak wysunięta, że dolne siekacze nie stykają się z siekaczami górnymi; znaczny tyłozgryz: kiedy szczęka górna jest o tyle dłuższa, że siekacze górne nie stykają się z dolnymi.

Samce powinny mieć oba jądra normalnie wykształcone, całkowicie umiejscowione w mosznie